SALSSKÅP, rokoko, 1700-tal.
Grönmålad. Dörrpar med bakomliggande hyllor, varav den en övre en så kallad skedhylla. Underliggande utdragslådor. Välvt profilerat listkrön, skuren dekor av krönande rocailleformation. Längd ca 114, djup ca 59, höjd ca 200 cm. Nyckel finns.
Slitage, repor och stötskador samt sprickor. Beslag delvis lösa, detta eftersom spikar saknas. Renoverat och kompletterat. Ett lås urtaget och medföljer separat.