SNEDKLAFFSEKRETÄR, senbarock, 1700-tal.
Klaff med bakomliggande skrivinredning. Underliggande utdragslådor, svängd front. Längd ca 98, djup ca 59, höjd ca 105 cm. Nyckel finns.
Slitage, repor och stötmärken. Några beslag delvis lösa, detta eftersom spikar saknas. Renoverad och kompletterad. Sprickor samt maskstungen.