TAKAMPEL, empire, 1800-talets första hälft. Höjd 20cm.
För 6 ljus, scrollade ljusarmar, mässing och patinerad samt förgylld metall, löstagbara ljusmanschetter, dekor av palmett, avslutande ekollon. Diameter (inkl ljusarmar) 44cm.
Renoverad, kompletterad. Slitage. Senare hål för prismor, prismor saknas. Slitage. Bucklor.