STOLAR, 2 st snarlika, gustavianska, Joseph Ruste samt Johan Erik Höglander, signerade, 1700-talets senare del.
Joseph Ruste (mästare i Stockholm 1772-1792). Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm 1777-1813). Genombruten rygg med spjälknippe, på nedåt avsmalnande ben i h-kryss. Med stoppad lös sits.
Slitage, repor och nagg/stötskador samt sprickor. Renoverade/lagade samt kompletterade (bland annat en stol med senare benavslut, stärkta). sitsar med fläckar.