Ofärgad glasmassa, slipad dekor i relief. Fatets diameter ca 26, skålens diameter ca 19 samt höjd ca 12 (inklusive lock med knopp ca 25 cm).
Bruksslitage. Nagg. Tillverkningsdefekter. Avslag. Repor.