Svärtad metall och mässing. Bredd ca 24 cm. I tillhörande träschatull med metallplakett märkt "S.A Johansson."Schatullets höjd ca 16 cm och bredd ca 30 cm.
Smärre ytslitage. Sextant med smärre repor och skavmärken.