MATSALSSTOLAR, 8 st, nyrenässans, 1900-talets början.
Genombruten rygg med rikt skuren dekor av bland annat blommor, ben i h-kryss varav de främre svarvade. Fast stoppad sits med pärlspik.
Slitage, repor och nagg. Torrsprickor och fläckar. renoverade och kompletterade.