En stämplad 1755, en med otydl stämpel. Invändigt förgyllda. Svagt konande med godronnerad fot. Graverad dekor av rocailler, stämpad lambrequin. Olika monogram. Höjd 19 cm.
Slitage, repor, sliten förgyllning. En med missfärgning under.