Kolonnformad fot. Polykrom glasering med dekor av växter samt maskaroner. Konturerat krön. H 121. Medföljande ej ursprungligen tillhörande ytterfoder stämplat Rörstrand. Polykrom glasering med växtdekor. H 25.
Slitage. Enstaka nagg. Ytterfoder och piedestal ej ursprungligen sammanhörande.