SPEGEL, gustaviansk stil, 1800-tal.
Bronserad samt förgylld. Rakform, bandekor. Krön med medaljong av kvinna, bandrosett och blomstergirlang. Liknande nederdel. Höjd ca 166 cm.
Skador, avbruten dekordel nertill. Lagning. Sprickor. Anlupet glas. Senare bakstycke.