STOLAR, 12 st, gustaviansk stil, "Fresta", ur IKEAs 1700-tals serie.
Kannelerade ben. H-kryss, genombruten ryggbricka. Etikettmärkta "IKEA of Sweden Fresta G.G". Olika klädslar.
Bruksslitage. Senare klädslar, delvis med skador.