Jakaranda, valnöt, björk med flera träslag. Inläggningar i form av stiliserade växtornament. En byrå försedd med draghandtag av mässing. En byrå brickmärkt "Harald Westerberg, Kungsgatan 6, Stockholm." En nyckel medföljer. Vardera byrå mäter längd 100 cm, djup 40 cm, höjd 71 cm. Nyckel finns.
Repor, märken, fläckar, bruksslitage. En byrå saknar en nyckelbussning (den andra medföljer).
Jämför byrå avbildad i Schulz, Otto BOET: månadsskrift för hemkultur, hantverk och konstindustri, Göteborg, 1931, sid 250.
Gustav Bergström, utbildad hos Carl Malmsten, bistod bland annat Gunnar Asplund vid tillblivandet av möblerna ritade för Stockholms Stadsbibliotek, färdigställt 1928.
ab. Harald Westerberg var en detaljhandelsfirma och inredningsbutik, från 1924 beläget vid Kungsgatan 6, Stockholm. Rörelsen etablerades 1885 under namnet C. A. Roséns antikviteter i Linköping. År 1922 tilldelades ab Harald Westerberg hederstiteln kunglig hovleverantör.
Perioden 1929-34 var G. A. Berg medarbetare och delägare. Andra kända möbel- och inredningsarkitekter som varit knutna till företaget är bland annat Olof Östberg, David Rosén och Fritz Jahnke.
ab. Harald Westerberg fanns representerat på Jubileumsutställningen i Göteborg, 1923 och Stockholmsutställningen, 1930.