LJUSKRONA, gustaviansk, 1700-talets slut. Höjd 93 cm.
5 ljusarmar. Mässingstomme med sprödkransar behängda med olika slags prismor. Droppbotten i blåttglas med centrerat ljus. Dekor av maskaroner och blommor.
Slitage. Lösa ornament på ljusring. Vissa prismor är utbytta, med borrade hål samt saknas. Omarbetad och kompletterad.