Stolar, 4 st, gustaviansk stil, 1800-tal.
Ljusgrönmålade med genombruten rygg med centrerade spjäll, skuren blad och blomdekor i sarg och ramverk. Kopplade ben. Stoppad sits.
Slitage. Senare bemålning. Maskstunget. Rispor och repor. Färgbortfall. Senare förstärkning.