TAKAMPEL, empire, 1800-talets första hälft. Total höjd ca76 cm.
Patinerad metall, 6 ljusarmar med palmett, örnhuvud, ljushållare i form av flammor, löstagbara ljusmanschetter, avslutande druvklase.
Slitage. Borrad för el i ampel. Dekordel på ampel saknas möjligen.