Delvis förgylld. Skuren dekor av bladverk, fleuron och rosenkvist. Längd 133 + 68 + 133 cm.
Sedvanligt bruksslitage. Bakvändigt tyg med revor.
Enligt uppgift Haga slott, Stockholm.