Mönsterlagd fanér i olika träslag, bland annat mahogny. Rund skiva, gallerkant i mässing. Låda i sarg. Fyra kopplade ben. Diameter 46, höjd 75cm.
Bruksslitage. Repor. Smärre fanérskador.