Blomsterdekor. Monogram i medaljong. Förgyllda hänklar samt förgylld rand. Diam 18-23, höjd 11 cm.
Slitage, ett underfat saknas och ersatt med tallrik, nagg, lagningar varav de flesta påmålade, en hänkel avslagen och medföljer.