Förgylld och bronserad. Genombruten dekor med blomstergirlander och bladverk. Krön med lagerkrans, pilbåge och andra föremål. Pendel finns. 90 x 47 cm. Nyckel finns.
Smärre skador. Repor och märken. Ej funktionstestad. Några lagningar. Urtavla med slitage.