SABEL, svensk m/1889 för officer.

Fäste av förgylld mässing, tveeggad klinga med två blodränder. Fäste märkt "E.L". Svärtad stålbalje. Vidhängande portepé. Skydd i läder medföljer. Längd ca 94 cm.

Slitage.

Lähtöhinta
2 000 SEK