Online-teemahuutokaupat
Ceramic design by Kyllikki Salmenhaara E1118
Huutokauppa:
Carl Oscar Borg – Depicter of the American West F582
Huutokauppa:
Franco Costa F574
Huutokauppa:
A Worldwide Private Collection F579
Huutokauppa:
Japanese Prints & Works of Art F511
Huutokauppa:
Classical Antiques F577
Huutokauppa:
Helsinki Winter Sale F504
Huutokauppa:
Selected Gifts E1128
Huutokauppa:

Joseph Magnus Stäck

(Ruotsi, 1812-1868)
Joseph Magnus Stäck
(Ruotsi, 1812-1868)

JOSEPH MAGNUS STÄCK, olja på duk. Signerad och daterad 1863.

Landskap från Dalarna (´Partie i Elfdalen). 53 x 72 cm.

Smärre ytrispor. Ställvis mindre krackelyr.

Alkuperä - Provenienssi

Såld av konstnären till Konstföreningen i Stockholm 1863 för 300 Rdr;
Apotekare G. Lundberg, vunnen i december 1863 i Konstförenings utlottning av målningar
Fru Eva Bagge, från åtminstonde 1934

Kirjallisuus

G. Serner, , Joseph Magnus Stäck 1812-1868, 1934, ss. 108-9, avb. 55, s. 157 under 1863 felaktigt beskriven som ´Landskap från Älvdalen´.

J. M. Stäck, Arbeten sedan 1832 Af J. M. Stäck, nr. 442 ´Partie i Elfdalen / 300 Rdr (MS. Ep. S. 57-4. KB)

Muut tiedot

Serner, op. cit., ss. 108-9, anser denna målning vara Stäcks främsta bland hans senare verk:

´Bland målningarna med svenskt motiv märkas framför allt en insjöbild från Dalarna med frisk kolorit och kraftigt föredrag (Fig. 55). I synnerhet motsättningen mellan de mörka och de ljusa björkarna samt den lätta röda solnedgången på bakgrundens berg och vattenspegeln äro pointerade med en säkerhet och finess, som skänker bilden en särställning inom den sena tidens produktion. Den är utförd 1863.´

Lähtöhinta
20 000 SEK