MATTA, antik/semiantik Västpersisk. Ca 203,5 x 142.

Polykrom randmönstrad botten med flikar, medaljonger och stiliserade blommor. Mörkblå huvudbård med stiliserad boteh-, blom- och växtranka.

Ställvis hårt slitage, smutsig, smärre fläckar och lagningar, smärre skador och trampveck.

Lähtöhinta
3 000 SEK