MEDALJONG, gips, efter original från 1700-talet av Johan Tobias Sergel, 1980-tal.
Ung kvinna i profil. Enligt text á tergo, föreställandes E. Ridderstolpe. Diameter ca 64 cm.
Slitage, repor och nagg. Ytliga sprickor. Smärre missfärgning.
Har funnits på Ekensbergs slott, Södermanland, och kom därefter till Kristinehovs Malmgård i Stockholm.