MAX GOLDSTEIN, dräktskisser, teckningar, blyertsskisser, tygprover, ca 30 st, vissa daterade o signerade.
Ca 20 stycken teckningar med Bullan med flera; 6 st, ur Hemsköborna; ca 6 st ur "L´orchestre, Jean Anouilh, daterade 1986; samt teckning med Astrounat- primadonnor. Bildstrl ca. 15x15-41x30.
Smärre slitage, ytsmuts, skador, fläckar, mjuka veck. Oramade
Utställda på Judiska museet 2010, ”Mago – den svenska scenens elegant”.