BOKSKÅP, senempire, 1800-tal.
Mahognyfanér. Tvådelat. Nedtill luckor med bakomliggande hyllor. Upptill vitrindörrar med bakomliggande hyllor. Skuret, genombrutet krön. Längd 118, djup 45,5, höjd 89 cm, resp längd 121, djup 34, höjd 158 cm (tot höjd 247 cm). Nyckel finns.
Brulsslitage. Repor. Smärre skador. Lösa dekordelar medföljer.