BYRÅ, sengustaviansk, 1800-talets första hälft.
Fanerad i bland annat alrot. Floral dekor av intarsia. Rak form, avfasade hörn, profilerad skiva. Tre utdragslådor, varav den övre med med fackinredning. Beslag i mässing. Längd ca 104, djup ca 52, höjd ca 80 cm. Nyckel finns.
Slitage, repor och mindre stötskador samt märken. Fanerskador, varav en mer framträdande på höger sida. Renoverad och kompletterad (bland annat glidlister, möjligen beslag och lås). Mindre maskstungen.