2 stycken pipstånkor, varav den ena är daterad 1831. Krus med rund form. Samtliga med målad dekor. Höjd ca 19,5-32 cm.
Åldersbetingat slitage, repor och nagg samt stötskador. Sprickor. Pigmentbortfall. Renovering samt komplettering (bland annat en pipstånka med senare delar.)