MATSKEDAR, 5 st, silver, varav 3 st av Lorenz Georg Weiz, Norrköping, 1700-talets slut. 1700/1800-tal. Vikt ca 330 gram.
Snarlika, med bland annat mindre variation vad gäller längd. 3 stycken är tillverkade under 1700-talets slut och 2 stycken under tidigt 1800-tal. Längd ca 21,5-22 cm.
Smärre slitage, repor och nagg. Mindre anlupet. Graverade bokstäver samt siffror.