På trepassfötter. Ett med slät dekor och graverat familjevapen. Ett med rikt driven dekor, fästen med dekor av maskaroner i relief. Invändigt förgylld. Diameter 6,5 resp 7,5 cm, höjd ca 4 resp 5,5 cm.
Bruksslitage. Förgyllningen med repor. Den släta med mindre buckla.