DOSOR, 7 st, silver, bland annat Adolf Zethelius, Stockholm, 1837. Mestadels Sverige, 1800-tal. Vikt ca 512 gram.

I olika modeller och storlekar. 5 stycken är tillverkade i Sverige, en från Holland samt ett cigarettetui med svenska importstämplar. Samtliga utom sistnämnda etui är från 1800-talet. Detta är tillverkat under 1900-talets första hälft. Dosornas längd ca 9- 3,5, höjd ca 1,5-3 cm.

Slitage, repor och bucklor. Smärre graverade bokstäver och siffror. Mindre anlupet.

Lähtöhinta
4 000 SEK