Målad kinesiserande dekor. Svängd form. Urtavlan märkt "Sven Engström". Pendel och lod medföljer. Höjd 195 cm. Nyckel finns.
Senare bemålning. Bruksslitage, skador på gångjärn. Ej funktionstestad. Färgbortfall.