CYLINDERHATT, i etui, 1900-talets första hälft.

Hatt i storlek 58, på insidan tryckt text "NON PLUS ULTRA". Väskan i läderimitation, med montering för hatt, samt på insidan klädd med mönstrat papper, bär texten "ALSTERMO BRUK". Hattens höjd ca 13,5 cm. Väskans höjd ca 25,5 cm.

Slitage. Hatt med nagg och mindre märken(mindre skador). Väska med nagg, repor och bucklor. Nyckel saknas.

Lähtöhinta
1 200 SEK