BORDSLAMPA, glas, Gallé Nancy, jugend, 1900-talets början. Signerad Gallé med stjärna.
Dekor i överfång av växtslingor och blad. Rund fot i trä. Glasdelens höjd 34 cm, total höjd ca 64 cm.
Smärre slitage. Troligen omgjord vas, foten borrad undertill.