SALONGSBORD, Boulle-stil, Frankrike, 1800-talets andra hälft.

Svängda ben, bronsbeslag av maskaroner. Inläggningar av mässing mot sköldpaddsimitation, ovansidan med motiv av antikiserande figurer dragen av hippokamper under baldakin. Längd 145, djup 87, höjd 75 cm.

Bruksslitage, skador, delar saknas. Nyckel saknas.

Lähtöhinta
20 000 SEK