PER SÖDERMARK, ett par, oljor på duk, signerade och daterade 1880.
Oval form, rikt ornamenterade ramar. Porträtt av greve Erik Sparre i ordensbeklädd uniform och fru Ottiliana Sparre iförd aftontoilette med sexradigt pärlcollier. 73x59 cm.
Sedvanligt ytslitage, mindre retuscher.
Familjen Sparre.