Kronograf, tachymeter, ljus urtavla med guldfärgade arabiska siffror, märkt "17 rubis antimagnetic", små urtavlor för sekunder samt timmar, diam ca 36 mm. Boett nr 321. Brunt band i konstläder.
Repor. Doublé med slitage. Troligen senare band. Ej funktionstestad. Anlupet.