NILS FOUGSTEDT, burk med lock, Firma Svenskt Tenn Stockholm 1928.
Cyllindrisk, lock krönt av sjöjungfru. Stämplad med änglamärket Stockholm B8 samt samt ristad signatur Nils Fougstedt. Höjd 20 cm.
Slitage.
Modellen avbildad i Firma Svenskt Tenns produktkatalog från 1930 nr 566.