SAMOVAR, nysilver, A.G Dufva, tidigt 1900-tal.

Klotformd på böjda ben med tassavslut, fotplatta med kulfötter. Hänklar med lejonmaskaroner. Kran i form av fisk. Höjd 31 cm.

Bruksslitage, anlupen. Mindre del saknas.

Lähtöhinta
2 000 SEK