Löstagbar stenskiva, faner av bla palisander, björk och mahogny, inläggningar i front i form av putto, sidor med urnor och girlander, tre lådor, lås lådfrontens nederkant, nedersta lådan utan lås, mässingsskodda ben. Djup 44 bredd 108 höjd 83 cm.
Slitage. Kompletteringar. Stenskiva med repor. Nyckel saknas.