SKÅP, Sverige, Art Déco, 1920/1930-tal.
Björk. Tre lådor samt tre skåpsdörrar med bakomliggande hyllinredning. Kopplade ben. Längd 140, djup 47, höjd 158 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage, repor. Lådornas bussningar saknas. En låda går ej att öppna. Låsen kärvar. Dörrarna har slagit sig.