Mässingsfäste med dekor av lejonhuvud. Klinga med etsad dekortext, bl a "Konungen o Fäderneslandet". Balja i läder med beslag i mässing. Portepe. Koppel i läder. Längd 88 cm.
Bruksslitage, koppel mycket torrt och med skador.