KAMERA, Leica M3, med Leica Meter, nr 818933, Wetzlar, Tyskland 1956.
Kamerahus med objektiv. Objektiv Summicron f=5 cm 1:2, nr 1328633. Längd 14,5 cm. Sekundärt fodral/väska märkt Uplandsbanken medföljer.
Slitage, repor, och smuts. Optik med obetydligt slitage, sökare med smuts. Pigmentbortfall. Ett skydd till ingång för blixt saknas. ej funktionstestad.