Förgylld mässing och alabaster. Socklar av mahogny. Snarlika baser. Dekor av egyptiserande figurer. Delvis godronnerade ljuspipor. Höjd 31 cm.
Slitage. Solblekta socklar. Repor och märken. En mässingslist saknas.