Mahogny, rotfanerad med skuren dekor i ädelträ. Tre dörrar med hyllinredning, upptill tre lådor. Längd ca 165, bredd ca 59, höjd ca 114 cm. Nyckel finns.
Slitage, fanérskador nedtill.
Husby Gård, Husby Stockholm samt Skälby Gård, Vallentuna.