Fanerad med mahogny. Dragbeslag i mässing. 3 lådor. 2 fack. Konturerad front. 5 nedåt avsmalnande ben. Bredd 184, djup 55, höjd 89,5cm.
Bruksslitage. Fanerskador. Hack. Repor.