Boett 18k guld, guldfärgad urtavla, plexiglas, rektangulär boett 26x29mm. Integrerad länk, 14k guld (senare monterad), hexagonala länkbitar, bredd 21 mm längd 21,5cm.
Går ej. Uppdrag fungerar ej. Slitage. Repor. Urtavla med anlöpning. Länk senare fäst vid boett. Delvis limmad.