Vitlackerad urtavla med romerska siffror. Bemålat och bronserat fodral, rocailler. Bredd 47, djup 20, höjd 235 cm. Pendel, samt två lod medföljer. Nyckel finns.
Bruksslitage. Renoverad och kompletterad, underdel renoverad, maskstungen invändigt. Sprickor. Krackelerad urtavla. Ej funktionstestad. Skador.