Betsat trä i benställning. Kopplade ben. Bricka i flintgods med blomdekor samt dekor av facesstav runt kant. Längd 72, bredd 50, höjd 73 cm.
Bruksslitage, repor. Benkryss med skada/lagning. Bricka med krackelyr.