Målat. Överdel med krön samt 2 dörrar, bakomliggande hyllplan samt skedhylla. Underdel med 2 dörrar, bakomliggande hyllplan samt låda. Bredd 101. Djup 52. Höjd 195 cm.
Senare underdel, 1800-tal. Överdel 1700-tal. Senare måleri. Lås saknas i överdel samt i låda. Sprickor. Repor och märken. Färgbortfall.