Sju böcker, i två volymer I och II, röda skinnband med förgylld dekor. Text och planscher samt utvikningsbara planscher. Översättning Adolf Hillman.
Slitage. Ej genomgången.
Efter Pufendorfs latinska original som utkom 1696.